Bahco BH1467-250 Hand Riveter, Grey/Black, 250 mm
★★★★★ 4.7 55 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by wolbertfysio.ws01.danego.net
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
General duty riveter with four different exchangeable heads for rivet capacities of 2.4 mm; 3.2 mm; 4.0 mm and 4.8 mm. Includes a wrench for changing heads.
  • Item Package Quantity: 1
  • Country of origin:- Sweden
  • Package Weight: 540 grams
  • Package Dimensions (L x B x H) in cm: 5 x 12 x 35
Color Grey/Black
Grip Type Ergonomic
Brand Name Bahco
Item Weight 0.54 Kilograms
Manufacturer BAHCO
Model Number BH1467-250
Cutting width 4.8 Millimeters
Material Type Alloy Steel, Metal
Item Type Name Hand Riveter
Handle Material Kohlenstoff-Stahl
Included Components Hand riveter
Item Dimensions L x W 13.78"L x 4.72"W
Manufacturer Part Number BH1467-250
Specific Uses For Product Riveting
Global Trade Identification Number 07314150124268
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
55 ratings | 23 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (47)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)