★★★★★ 4.3 33 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by wolbertfysio.ws01.danego.net
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Product 1: Durable Stainless Steel Slim Design With a durable and easy-to-clean stainless steel body, this 30-inch deal sizes range hood fits your cabinet perfectly and saves space. Great for condos and apartments. Product Dimensions: 30" (W) x 18" (L) x 5.6" (H).
  • Product 1: Whats in the Box This Range Hood package includes 1* 30 inch Range Hood, 1*Aluminum Filter, 1*Aluminum & Activated Carbon Composite Filter, 1*E26 Lamp Holder, 1*Screw Pack, 1*Long baffle, 1*Exhaust Pipe Connector. NOT INCLUDED: 7" Diameter Exhaust Pipe, Power Plug, Lamp separately purchase: E26 base, 120V, max 9W, LED only.
  • Product 2: Unbreakable premium plastic wall plates
  • Product 2: MASQUE 2000 Series wall plates will not crack or distort during installation
Color Stainless Steel with White Accents
Item Form Under-cabinet, Wall-mounted
Brand Name COMFEE'
Filter Type Mesh
Finish Types Painted
Light Source LED
Model Number 824ebcc0-bcc5-4874-a5b8-506047f46b72
Controls Type Push Button
Mounting Type Under Cabinet Mount, Wall Mount
Number of Speeds 2
Vent Hood Design Under Cabinet Range Hood
Ventilation Type Ducted/Vented, Ductless/Recirculating
Air Flow Capacity 200 Cubic Feet Per Minute
Additional Features Easy To Clean
Included Components Mesh Filter, Screws
Item Dimensions D x W x H 18"D x 30"W x 5.6"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
33 ratings | 14 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (26)
4 stars
6% (2)
3 stars
3% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (3)